Černá hora – to je krásná příroda, hory a moře

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Plánujete cestu k moři a chcete se vyhnout turisty přeplněnému Chorvatsku nebo Itálii? Nemusíte jezdit o moc dál. Hned v sousedství Chorvatska leží nádherný přímořský stát – Černá Hora. Tato země uspokojí nejen milovníky koupání, ale také aktivní turisty, kteří rádi poznávají přírodní krásy i historické památky.

Trocha historie a geografie

Na současném území Černé Hory je doloženo osídlení Ilyry již na přelomu našeho letopočtu. Dávné osídlení tedy slibuje dostatek zajímavých historické památky. V době stěhování národů byli Ilyrové vytlačeni Slovany, kteří zde žijí dodnes. Během staletí zažila Černá Hora mnoho politických změn, nadvládu Turků, Černohorské království i náležitost k Jugoslávii. Po rozpadu Jugoslávie tvořila Černá Hora společný stát se Srbskem. A teprve od roku 2006 je samostatnou republikou s hlavním městem Podgorica.

Černá Hora je hornatým státem, její území náleží k Dinárským horám. Hory pokrývají nejen vnitrozemí, ale pás hor lemuje také pobřeží moře. Nejvyšší vrcholy Dinárských hor dosahují až 2 500 metrů a přímo vybízí k horské turistice.

Pobřeží státu ovlivňuje středomořské klima, které se vyznačujte teplým létem a mírnou zimou. V letním období se zde proto dočkáte ideálních podmínek ke koupání. Teploty vzduchu se pohybují kolem 30°C a moře dosahuje příjemných 24°C. I proto si ji mnozí vybírají v letních měsících jako alternativu oproti přeplněnému Chorvatsku. V sezóně lze využít i letecké zájezdy do Černé Hory z Brna, Ostravy, Pardubic nebo Prahy.

V horských oblastech se projevuje kontinentální podnebí s letními teplotami kolem 20°C a zimními teplotami klesajícími i pod nulu.

Přírodní krásy

Hledáte-li místo kam na dovolenou za přírodními krásami, má Černá Hora co nabídnout. Pobyt u černohorského moře si můžete zpestřit mnohými výlety za přírodními zajímavostmi. Na své si zde přijdou milovníci hor. Nádherná a neporušená příroda hor byla podnětem ke vzniku pěti národních parků. Jedním z nich je například národní park Durmitor. Na jeho území naleznete Černé jezero, které leží ve výšce 1 400 m.n.m. Jedná se o ledovcové jezero s nádherně čistou vodou, které lemuje kouzelné horské panorama.

Oblíbeným cílem výletů je také kaňon Tara, který je se svými 1 300 metry hloubky nejhlubším kaňonem v Evropě.

Skadarské jezero, zdroj: wikipedia.org

Skadarské jezero, zdroj: wikipedia.org

Na hranicích Černé Hory a Albánie se rozkládá největší jezero Balkánu – Skadarské jezero. V jeho okolí se rovněž nachází jediná nížinná oblast Černé Hory. Voda v jezeře je nádherně čistá a vystupuje z ní několik malých ostrovů.

Podél pobřeží naleznete systém jeskyní. Za nejkrásnější je označována Modrá jeskyně. Přístup od jeskyní je zpravidla možný pouze na lodi. Klenutý prostor jeskyní je působivě zbarven odrazem světla od mořské hladiny.

Historické památky

Výlety po Černé Hoře mohou vést nejen do krásné přírody, ale také za poznáním historie země. Mezi turisty je nejvyhledávanějším cílem město Kotor. Toto město se muselo v minulosti chránit před nepřáteli mohutnými hradbami. Tisíc let staré hradby dodnes ční podél pobřeží a patří jim obdiv všech turistů.

Historické město Budva, zdroj: wikipedia.org

Historické město Budva, zdroj: wikipedia.org

Významné historické centrum naleznete také ve městě Budva. Při procházce starým městem na vás dýchne atmosféra života ve středověku. V samém centru města leží rovněž středověká pevnost. Její podoba však již není zcela původní, neboť byla na konci dvacátého století poškozena zemětřesením a následně kompletně přestavěna.

Středověkou atmosféru dále můžete nasát při návštěvě kláštera Savina, který leží v zálivu Boka Kotorska v blízkosti moře.

Tip: Zajímavou destinací pro letní dovolenou je i Sardinie letecky

Spojení turistiky s výpravou za historickou památkou slibuje výlet k Njegos Mausoleum. Jedná se o hrobku Petra Petroviče Njegose, černohorského básníka a biskupa. Tato hrobka leží na vrcholu hory Lovecen, odkud se nabízí úchvatný výhled na okolní hory i na moře.

 

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká G+

Komentáře nejsou povoleny.