Co jsou to via ferraty a jaké vybavení budete potřebovat?

via-ferraty2Začali jste plánovat letní dovolenou? Patříte k těm aktivnějším, kteří nevydrží jen ležet u moře a spíše vás lákají hory? Turistika nádhernou přírodou a výhledy na hory jsou vskutku jedinečným zážitkem. Ten lze ještě umocnit výstupem na hůře přístupná místa, odkud se zpravidla nabízí kouzelný výhled. Vězte, že řadu náročnějších tras lze zdolat i bez větších horolezeckých zkušeností. Umožňují to připravené trasy zvané via ferrata.

Co znamená via ferraty?

Via ferrata je původně italské označení, které se vžilo i v ostatních zemích. Jedná se o zajištěnou cestu náročným horským terénem. Doslovný překlad tohoto výrazu zní železná cesta. To proto, že cesta je opatřena železnými skobami, stupačkami, lany, žebříky a dalšími umělými pomůckami usnadňujícími pohyb v terénu.

Díky těmto pomůckám dokáží zdolat strmé skalní stěny či dokonce převislé úseky i neprofesionálové. Stačí k tomu jen základní horolezecké vybavení, ale některé jednodušší trasy lze absolvovat dokonce bez něj!

Nápad přiblížit tímto způsobem náročný terén širšímu okruhu turistů se objevil již téměř před sto lety. K většímu rozšíření via ferraty došlo ve druhé polovině dvacátého století. Jejich obliba stále roste, proto vznikají nové a nové zajištěné cesty.

Via ferraty se označují dle náročnosti písmeny A-E, zdroj: wikipedia.org

Via ferraty se označují dle náročnosti písmeny A-E, zdroj: wikipedia.org

Kam se vydat na via ferraty?

Nejvýznamnější a nejoblíbenější jsou zajištěné cesty v Dolomitech. Italské Dolomity k tomuto typu turistiky přímo vybízejí. Nádherné skály i výhledy, velmi dobře připravené trasy, to vše činí Dolomity nejlákavějšími.

Velmi oblíbené jsou také via ferraty v Rakouských Alpách, zajímavá trasa je také na Horách Solné komory. A další významné zajištěné cesty naleznete také ve Švýcarsku či Francii (Provensálské Alpy, Masiv Mont Blanc,…).

Za adrenalinovými zážitky však nemusíte nutně cestovat stovky kilometrů. I v České republice si můžete některou via ferrata vyzkoušet. Nejvíce tras naleznete v severních Čechách. Zde naleznete:

 • Pastýřská stěna – jediná ferrata v centru města, Děčín se svými skalami nabízí skvostný komplex ferrat
 • Kočičí kameny – v blízkosti Lázní Libverda
 • Vodní brána – poblíž Semil, výborná cvičná ferrata střední obtížnosti
 • Frýdlantské cimbuří – tato cesta je zatím v přípravě, ale slibuje opravdový zážitek

Další via ferraty naleznete v Bečově nad Teplou, Slánskou horu u města Slaného, těžkou cvičnou ferratu v Bechyni a krátkou trasu pro začátečníky v Táboře.

Na Moravě si můžete vyzkoušet ferratu u vodní nádrže Vír nebo navštívit ferratový park Velká dohoda v krásném přírodním areálu v oblasti Moravského krasu, cca 30 km od Brna.

Náročnější via ferraty bez horolezeckého vybavení nezvládnete, zdroj: wikipedia.org

Náročnější via ferraty bez horolezeckého vybavení nezvládnete, zdroj: wikipedia.org

Jaké vybavení je potřeba?

Vybavení závisí na obtížnosti vámi zvolené trasy. Na jednodušší ferraty si vystačíte se základním vybavením, jehož seznam vám poskytneme níže. Ale na obtížné trasy budete mnohdy potřebovat i klasickou horolezeckou výbavu.

Před cestou si vždy na internetu zjistěte obtížnost ferraty. V některých zemích se označují písmeny od A do E, přičemž A je nejsnazší trasa. Jinde se setkáte se stejným označením jako u sjezdovek, tedy od nejjednodušší modré, přes střední červenou až po náročnou černou trasu.

K základnímu vybavení patří:

 • batoh – raději užší, ne krosna
 • přilba – nikdy nezapomeňte přilbu, na ferratách hrozí pád kamenů
 • úvazek
 • jistící set
 • tlumič pádu
 • karabiny
 • pevná obuv
 • rukavice – lezecké rukavice nebo cyklistické rukavice bez prstů – je třeba ochránit dlaně před poraněním, ale je nutné zachovat citlivost prstů
 • expediční jídlo
 • lékárnička

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká G+

Komentáře nejsou povoleny.