Protivínská ZOO pomáhá přežít kriticky ohroženým druhům krokodýlů

Hlavním cílem zoologických zahrad by měla být ochrana kriticky ohrožených druhů zvířat a pomoc s jejich rozmnožováním, případně je navrátit do přírody. Dle tohoto pravidla se řídí také Krokodýlí ZOO v Protivíně, která se účastní 3 záchranných programů a její snahou je vytvořit pro zdejší zvířata ideální podmínky k rozmnožování. V květnu se zde dokonce podařil jediný odchov gaviálů indických na světě mimo tropické pásmo.

Krokodýlí ZOO v Protivíně poprvé přivítala návštěvníky v roce 2008. Jejímu otevření předcházely dlouholeté zkušenosti současného majitele Miroslava Procházky, který své první zkušenosti s chovem krokodýlů získal již ve svém mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku. O několik let později se panu Procházkovi podařil první odchov kriticky ohroženého krokodýla kubánského. Otevřením protivínské krokodýlí ZOO navázal na svůj soukromý chov a současným cílem je nyní vystavovat všech 23 recentních druhů krokodýlů.

Světové prvenství

Protivínská krokodýlí ZOO se také může pochlubit světovým prvenstvím v chovu krokodýlů. V květnu se zde totiž vylíhlo 14 zdravých mláďat gaviálů indických, a to jako v jediné ZOO na světě mimo tropické pásmo. Návštěvníci si v ZOO také mohou prohlédnout světovou raritu – bílou samici gaviála sundského.

Cesta do pravěku

Zejména pro školní výlety je vhodná nová expozice, která návštěvníkům nabízí prohlídku žijících fosilií doplněnými dermoplastickými preparáty, lebkami a kostrami savců, plazů, ptáků a obojživelníků. Velice oblíbenou součástí prohlídky je také expozice mláďat včetně inkubátorů. Kromě krokodýlů si zde návštěvníci mohou prohlédnout jedovaté hady.

Uvažujete nad originálním výletem, na kterém se dozvíte spoustu zajímavých informací a seznámíte se s tvory, kteří zažili období, kdy po Zemi chodili dinosauři? Navštivte krokodýlí ZOO v Protivíně. Více informací naleznete na www.krokodylizoo.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.