Co zkontrolovat než vyrazíte na zimní dovolenou autem?

zdroj: sxc.hu

Podzim je v plném proudu a co nevidět se překlene v zimu. Ani se nenadějeme a nastanou prvotní přízemní mrazíky. Stejně jako vy budete měnit šatník, potřebuje určitou přípravu i váš plechový miláček. Jen tak budete mít jistotu, že v případě nutnosti vás auto nezklame ani na zimní dovolené.

První, na co pravděpodobně budete myslet, jsou zimní pneumatiky. I když nejsou v České republice ještě zcela povinné (v zákonu je definováno, že jsou povinné pouze pokud to okolnosti vyžadují), měly by být na autě od 1. listopadu až do 31. března. Dávejte zejména pozor na to, že musí mít dezén o hloubce minimálně 4 mm. Jakmile máte výměnu za sebou, je třeba zaměřit se na další důležité věci. Podívejte se dále, co byste ve vlastním zájmu měli zkontrolovat.

Kontrola vzorku, zdroj: pneueshop.sk

Zkontrolujte a doplňte provozní kapaliny

Ještě než vyrazíte do prvních mrazů, nebo třeba přímo na hory, měli byste vědět, jak jsou na tom provozní kapaliny. Doplňte olej a zkontrolujte, kdy byla naposledy měněna brzdová kapalina. Nemělo by to být déle jak 2 roky. Také nezapomeňte vyměnit obyčejnou směs v ostřikovačích za nemrznoucí minimálně do -20°C.

Světla svítí, stěrače stírají?

V autě byste měli mít náhradní žárovky na taková světla, které si lze vyměnit. Avšak pokud máte xenony či LED světlomety, návštěvě servisu se většinou nevyhnete. U stěračů sledujte, jak stírají. Nechávají šmouhy? Pak vyměňte gumičku, případě rovnou celé stěrače. To zvládnete snadno sami.

Tip: Vyzkoušejte slevový portál shopcity.sk pro nákup zimní dovolené

Přesvědčte se o stavu baterie

I když přes léto nic nenaznačovalo tomu, že by baterie nebyla v pořádku, musíte být před zimou obezřetní. V zimě totiž dostává daleko víc zabrat. Jak známo mráz je největší nepřítel baterií. Není se tak čemu divit, že ve většině případů v zimě nenastartujete právě kvůli vybité baterii. Nechte si baterii proměřit před zimou, pokud je špatná, raději ji preventivně vyměňte.

Namažte gumové těsnění u dveří

Znáte to. Přijdete ráno k autu, potřebujete odjet do práce a dveře ne a ne se otevřít. Naštěstí tomu můžete předejít. Stačí je namazat silikonovým olejem a předejdete tak jejich poškození.

Sněhové řetězy se vyplatí vozit s sebou

I když zimní pneumatiky zvládají jízdu na namrzlé vozovce vesměs v pořádku, jsou místa, kam se bez sněhových řetězů nedostanete (v závislosti na ročním období). Nemluvě o tom, když se chystáte jezdit lyžovat do hor někde je povinnost mít řetězy s sebou. Koupíte je již od 300 Kč.

Sněhové řetězy Pewag od 900 Kč

Nezapomeňte na škrabky a smeták

Samozřejmě zkontrolujte, jak jsou na tom od poslední zimy škrabky. Není nějaká zlomená? Pořiďte si sadu, která bude obsahovat škrabky s menší i větší plochou, měly by mít také gumové zakončení pro setření vody. Bez malého smetáčku se neobejdete, když napadne sníh, v kufru bude vždy po ruce.

Máte další tipy co se může hodit na zimní dovolené? Napište nám v komentářích.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Co zkontrolovat než vyrazíte na zimní dovolenou autem?

  1. elektrikar napsal:

    Baterka je nevyzpitatelna, kvuli tomu je lepsi vozit s sebou startovaci kapely hlavne pro dieslove motory, ktere jsou narocnejsi na baterku (vyssi startovaci proud)

  2. Jmeno napsal:

    Hlavně si správně seřiďte světla ať neoslňujete !!! Hlavně ty prasata s radoby xenonama!!!!

Komentáře nejsou povoleny.