Překonejte strach z létání

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Strach z létání vám nemusí komplikovat plány na dovolenou, dá se s ním účinně bojovat a překonat ho. Pokud se vám při pomyšlení na leteckou dovolenou klepou kolena a radši volíte mnohdy komplikovanou cestu vlakem nebo autobusem, přečtěte si následující tipy, jak se strachem s létání bojovat. 

Osvojte si relaxační a uvolňovací techniky

Naučte se své tělo ovládat ve stresových situacích, bude se vám to hodit nejen na palubě letadla, ale při jakémkoliv úzkostném stavu. Je prostě lepší být připraven. Existuje spousta poměrně jednoduchých a osvědčených technik, kterými se zklidníte a navodíte stav relaxace.

Dechová cvičení, autogenní trénink v různých obměnách, autosugesce a další techniky je dobré se naučit pod vedením zkušeného profesionála. Nestyďte se obrátit se na psychologa, od toho zde je.

Zabavte se na palubě

Postarejte se o to, abyste se při letu nenudili. Pokud mozek zaměstnáte, nebude mít příležitost přemýšlet o letu samotném. Vezměte si napínavou knížku nebo ještě lépe audioknihu, vybavte se kartami nebo jinými hrami, které můžete hrát se svým doprovodem.

Statisticky patří letecká doprava k nejbezpečnějším způsobům přepravy.

Pomůže i samotné mluvení, povídejte si o tom, co vás na dovolené čeká, plánujte si výlety, při cestě zpátky prohlížejte fotky. Odvedení pozornosti od stresoru je jedna z nejúčinnějších taktik, kterou můžete zvolit.

Trénujte nanečisto

Obzvlášť pokud vás čeká první let, není od věci seznámit se s letadlem předem. V pražském simulátorovém centru si můžete vyzkoušet dokonce Boeing 737 pilotovat. Tyto letadla používá například nízkonákladový dopravce RyanAir.

Letecký simulátor vypadá přesně jako pilotní kabina Boeingu, vše si můžete osahat a vyzkoušet s letadlem startovat i přistávat. Nebo pasujte do role pilota někoho z rodiny nebo přátel a sami se staňte pasažérem. Uvidíte, že pokud se seznámíte s prostředím letadla a jeho ovládáním, strach z létání se zase o něco zmenší.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.