Svatováclavská koruna v budově Obecního domu

Kdo by si nepřál aspoň na okamžik spatřit unikátní symbol české státnosti? Pochopitelně ve své celé kráse, s velkými drahokamy a mistrně propracovanými detaily. Na originál se stojí dlouhé fronty, ale repliku uvidíte bez čekání, navíc vás také nezklame.

Mince ČNBSymbol naší měny v celé své kráse

Návštěvníci rozhodně nepoznají, jestli jde o originál nebo kopii. Ano, věrná replika byla vyrobena ručně turnovským zlatníkem Jiřím Urbanem. Ten si dal záležet na propracování detailů, vsazení drahokamů a využil tradiční postupy středověkých zlatníků. Svatováclavská koruna tedy nezdobí pouze korunové mince ČNB, ale lze ji vidět v Obecním domě v Praze společně s mnoha uměleckými ražbami na zlatých a stříbrných mincích. Pražská mincovna otevřela galerii již v roce 2013 a jistě vás potěší zcela bezplatný vstup na prohlídku. Vchod najdete vedle Prašné brány. Otevřeno je od pondělí do pátku od 10 hodin do 19 hodin. V sobotu od desíti do osmnácti.

Historie spjatá s korunou

Svatováclavská koruna byla zhotovena na přání Karla IV., aby se využila při jeho korunovaci na českého krále v roce 1347 ve svatovítské katedrále. Posléze ji věnoval svatému Václavu. V určených dnech se pak používala ke korunovacím s tím, že se užívala jen v ten jeden den a na noc se ukládala do pražské sakristie. Pokud se toto porušilo, hrozilo vyobcování z církve. Karel IV. si ještě přál, aby se vystavování originálu konalo jenom při zvláštních příležitostech na Pražském hradu. Jiná místa se nepřipouštěla. V minulém století nastala tato možnost jen devětkrát, proto se rozhodlo o výrobě a trvalé expozici koruny v Obecním domě, kde v dřívějších časech sídlil králův dvůr pro přebývání českých královen a králů. Tento skvost zdobí červené spinely, rubíny, smaragdy, safíry a perly. Samotné rozmístění hodně připomíná budhistickou mandalu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.