Žilina – perla na Váhu

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Žilina je malebné slovenské město, které leží na soutoku řek Váh a Kysuce v Žilinské kotlině. Žilina leží pouhých 28 km od hranic s Českou republikou, takže pokud uvažujete o zajímavém výletě, zkuste zvolit právě Žilinu. Na co se můžete těšit a co rozhodně nesmíte vynechat?

Doprava do Žiliny – pohodlně autem, autobusem nebo vlakem

Žilina je od Prahy vzdálená přibližně 400 km, od Brna ji dělí pouhých 200 km. Cesta sem tedy není žádný problém. Pokud vyrazíte autem, můžete zvolit hned několik tras. Asi nejpohodlnější cesta z Prahy vede přes D1 do Brna, dále do Trenčína a poté přímo do Žiliny. Na cestě strávíte zhruba 4 a půl hodiny. Pokud nemáte automobil, můžete využít vlak nebo autobus. Ubytování v Žilině seženete například v tomto hotelu. Mají dvoulůžkové pokoje s oddělenými nebo manželskými postelemi za 39,9 € / noc.

Žilina nabízí nádherné historické památky

Žilina se může pochlubit bohatou historií. První zmínka o městě pochází z počátku 13. století, takže se můžete těšit na přehlídku hned několika krásných budov. Nejstarší stavbou města je kostel svatého Štěpána s nádhernou vnitřní výzdobou, najdete ho v městské části Rudiny.

Prohlídku města zahajte v historickém centru, které je chráněnou památkovou rezervací. Nachází se zde celá řada historických budov. Svou nádhernou vás uchvátí centrální Marianské náměstí. Můžete si zde dát vynikající kávu v jedné z mnoha kaváren. Najdete zde krásnou budovu Radnice, dále kostel sv. Pavla, ve kterém se nachází i vchod do žilinského podzemí a další významné stavby.

Mariánské náměstí s kostelem sv. Pavla, zdroj: wikipedia.org

Mariánské náměstí s kostelem sv. Pavla, zdroj: wikipedia.org

Z náměstí můžete pokračovat dále po Bottově ulici, ve které kromě jiného sídlí i Krajské kulturní středisko, kde se konají zajímavé výstavy či besedy. V centru se nachází také nejvýznamněji sakrální stavba Žiliny – kostel Nejsvětější Trojice a k němu přilehlá Burianova věž. Na kostel se naskýtá úžasný pohled z náměstí Andreje Hlinky.V širším centru se nachází další zajímavá stavba a sice Rosenfeldův palác postavený po vzoru známého vídeňského Belvederu.

Při návštěvě širšího centra si můžete prohlédnout i Městské divadlo a potkáte i Dům umění Fatra a další významné stavby. Zajímavou památkou je také Kostel sv.Barbory a klášter františkánů – najdete ho v ulici J.M.Hurbana. Zavítat můžete také na náměstí M.R. Štefánka, kterou zdobí jeho bronzová busta. Pokud patříte mezi milovníky umění, jistě vás nadchnou sbírky, které ukrývá Považská galéria umenia. Jestliže si chcete po prohlídce města odpočinout v přírodě, zamiřte do městského lesoparku Chrasť či do největšího parku Ľudovíta Štúra, který je největším žilinským parkem.

Z Žiliny do malebného okolí

Žilina je skvělým výchozím bodem pro podnikání výletů do okolí. Nedaleko města stojí Budatínský zámek, ve kterém  si prohlédnete výstavu drátenického umění, která je jediná svého druhu na světě. Navštívit můžete také hrad Strečno či Lietavský hrad. Zajímavým cílem výletu se může stát lázeňské městečko Rájecké Teplice.

V okolí lázní se můžete projít krásnou krajinou a kochat se skalními masivy. Za návštěvu stojí také obec Terchová, kterou obklopuje národní park Malé Fatry. Navštívit zde můžete i Muzeum Jánošík a Terchová či vystoupat (nebo se nechat vyvézt lanovkou) na horu Chleb a pokochat se výhledem do krajiny. Okolí Žiliny je skvělé k pěším ale i cyklistickým výletům.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.