Do Kanady od 14. listopadu 2013 nepotřebujete vízum

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Vyřizování víza byla poměrně složitá operace, kterou museli absolvovat všichni, kdo chtěli Kanadu navštívit. Pro obyvatele České republiky platila totiž vízová povinnost pro vstup na území Kanady od roku 2009. Dnes je tomu již naštěstí jinak.

Proč platila?

Vízová povinnost pro občany České republiky byla reakcí Kanady na zvýšený počet žádostí o azyl především od romských občanů v roce 2009. Od této doby ale počet žádostí o azyl podstatně klesl, takže Kanada usoudila, že vízová povinnost pro občany České republiky již není třeba, což je dobrá zpráva pro všechny cestovatele. Navíc také zpřísnila imigrační politiku.

Vízová povinnost byla zrušena již v prosinci 2013

Ke zrušení vízové povinnosti došlo ke 14. listopadu 2013. Vízová povinnost již neplatí pro krátkodobý pobyt na území Kanady. Krátkodobý pobyt je ten, který netrvá déle než 6 měsíců. Víza není nutná vyřizovat v případě, pokud letíte do Kanady za turistickým účelem, studovat nebo třeba i za účelem obchodu.

Tip: Do USA od roku 2009 rovněž nepotřebuje vízum, stačí jen vyplnit ESTA (Electronic System for Travel Authorization)

Důležité je vědět, že bezvízový režim je možný jen v případě, pokud během těchto šesti měsíců nebudete v Kanadě pracovat. Při vstupu na území Kanady se také připravte na krátký rozhovor a možnou prohlídku zavazedel. Úředník, který s vámi pohovor povede má oprávnění vám délku pobytu zkrátit. Pro návštěvu Kanady musíte mít platný cestovní pas.

Prodloužení za nevratný poplatek

Pokud si budete chtít váš pobyt v Kanadě prodloužit na více než 6 měsíců, musíte minimálně 30 dní před jejich koncem požádat o prodloužení. Za žádost o prodloužení se platí poplatek 75 až 150 Kanadských dolarů. Při prodloužení musíte prokázat i dostatek finančních prostředků pro pobyt.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.