Historické město Split

Typické dalmatské město Split vás okouzlí svým velmi přirozeným šarmem a pozoruhodnými kontrasty, které zde vidíte doslova na každém kroku. Moderní letovisko je citlivě zasazeno v kulisách starobylého města starého přes 2 000 let. Každodenní všední ruch a zdejší poklidné vlahé večery na pobřeží vás doslova nadchnou. Smaragdové lesy zde zvolna přecházejí do safírových mořských vln průzračné vody moře. Split představuje hlavní hospodářské, kulturní a dopravní centrum střední Dalmácie. Město leží na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem a na západě jej ohraničuje zalesněný kopec Marjan. Další pohoří Kozjak a Mosor chrání město Split ze severu a severovýchodu před neblahými vnitrozemskými vlivy.

Město Split

Historie Splitu a památky ve splitu

Město Split je nejslunnější místo na Jadranu s průměrnou teplotou dosahující 22°C, léto je zde suché i teplé, zimy jsou zde mírné a vlhké. Žije tu 180 000 obyvatel. V okolí se pěstuje zejména ovoce, zelenina a vinná réva. Ve Splitu najdete také mimořádné množství kulturních památek a historie Splitu je opravdu bohatá. Mezi významné památky ve Splitu patří antický Diokleciánův palác, který se roku 1979 dokonce zařadil na seznam kulturního dědictví UNESCO. Historické jádro města Trogir je další položkou seznamu památek UNESCO. Velkolepá katedrála svatého Vavřince, paláce, zdejší pevnost i městská radnice podtrhují působivou atmosféru města. Mezi Trogirem a Splitem najdete 7 malých přístavů a hradů, které vznikly na obranu proti tureckým vpádům jménem Kašteli.

Potápění a Kornati

Ze Splitu se snadno dostanete na ostrovy Brač, Hvar, Šolta a Čiovo, takže výlet lodí je příjemným zpestřením vaší dovolené. Chorvatsko má pro potápěče souostroví Kornati, národní park, kde pro potápění mezi ostrovy potřebujete povolení od správy parku v obci Murter. Jednodenní potápěčská výprava vyjde asi na 50 až 80 eur. Individuální potápění zde není povoleno. Díky zákazu rybolovu v národním parku je zde mimořádně pestrý podmořský život. Vidět lze pestrobarevné hvězdice, houby, langusty, hejna ryb, chobotnice i sytě žluté murény, největší atrakci této lokality.

Nezapomenutelná dovolená ve Splitu a ubytování

Užijte si i romantický klášter Visovac z 15. století na ostrůvku uprostřed Visovackého jezera. Za vstup do národního parku Krka zaplatíte 95 kun, asi 300 Kč, a v ceně vstupného je i přibližně půlhodinová plavba. Jde o skutečnou perlu Chorvatska, kde soustavu vodopádů krasového původu střídají jezera i říční kaskády. Řeka Krka se skalnatou krajinou, roklemi a soutěskami a Skradinské vodopády, které tečou přes 17 teras a padají z výšky 46 m, jsou dokonalým zážitkem. Město Split nabízí ubytování v mnoha hotelech a prázdninových domech. Ubytovat se můžete i v soukromí, v apartmánech nebo v hostelu Split, který představuje o něco levnější variantu ubytování, která je vhodná třeba i pro studenty. Luxusní pětihvězdičkový hotel Le Meridien Lav se nachází v Podstraně, asi 8 km jižně od centra Splitu.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Petra Svobodová

Komentáře nejsou povoleny.