Istanbul – město rozdělené Bosporem

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Turecké největší město Istanbul je cílem nespočtu turistů. Právě v Istanbulu totiž mohou zhlédnout to nejzajímavější z Turecka. Město leží přímo na předělu Evropy a Ásie. Pro jeho polohu zde po celá staletí docházelo ke střetu kultur, a právě proto je Istanbul tak bohatý na rozličné památky.

Istanbul – město dvou kontinentů

V rušné turecké metropoli žije 13 miliónů obyvatel, mezi nimiž se pohybuje také velké množství turistů. Ti se do Istanbulu vypravují především za množstvím památek, které pochází z různých období počínaje antikou. Turisté zde zároveň naleznou kouzlo exotiky východních zemí. To při pobytu na last minute dovolené v Itálii nepoznáte.

Přitažlivá je i zajímavá geografická poloha města. To je rozděleno úžinou Bospor, která tvoří předěl mezi Evropou a Asií. Istanbul se proto rozkládá na dvou kontinentech a mísí se zde evropské vlivy s asijskými.

Počasí v Istanbulu

Z hlediska podnebí je pro Istanbul typická vysoká vlhkost vzduchu, která v dopoledních hodinách může stoupnout až na 80%. Ta je způsobena blízkostí Středozemního i Černého moře. Vzhledem k tomu, že vysoká vlhkost vzduchu zvyšuje pocitovou teplotu vzduchu, nezvládají všichni obyvatelé mírného pásma pobyt v Istanbulu v létě, kdy teplotu vzduchu 29°C  považují na příjemně vysokou. Naopak příznivá je teplota moře, která se v létě pohybuje kolem 23°C.

Pro poznávání památek je ideální zvolit jaro nebo podzim, kdy nejsou teploty příliš vysoké.

Pokud ale neplánujete strávit většinu dne na pláži (kterých ale v blízkosti Istanbulu moc není), ale více vás zajímají památky, je vhodné vyrazit do Istanbulu raději jarní nebo podzimní měsíce. V zimě je již poměrně chladno s maximálními teplotami do 10°C. Plánuje-li naopak vyrazit v létě, raději zvolte některé z přímořských středisek v rámci nabídek last minute dovolených v Turecku.

Taksimské náměstí, zdroj: wikipedia.org

Taksimské náměstí, zdroj: wikipedia.org

Co navštívit?

Historické centrum města je protkáno stavbami ovlivněné islámem. Narazíte zde na mnoho výstavních mešit, které zdobí typické turecké kupole.

Největší architektonické skvosty na vás přirozeně čekají na Starém Městě. K nejznámějším památkám patří dvě mešity stojící naproti sobě – Modrá mešita a Hagia Sofia (původně křesťanská bazilika přestavěná později na mešitu).

Svou nádherou vás okouzlí istanbulské paláce. Palác Topkapi obýval sultán, proto jsou jeho interiéry velmi zdobné. V současnosti je palác přístupný veřejnosti a kromě nádherných interiérů nabízí také úchvatný výhled na Istanbul a Bospor.

Palác Dolmabahce je empírovým sídlem opět s bohatě zdobenými interiéry a chlubí se jedním z největších lustrů na světě.

Palác Dolmabahce, zdroj: wikipedia.org

Palác Dolmabahce, zdroj: wikipedia.org

Technickou zajímavostí je Basilica Cisterna ze 6. století. Jedná se o labyrint podzemních vodních nádrží.

Nestarší pamětihodností města je Konstantinův sloup z roku 330 n. l.

S Istanbulem se můžete ještě blíže seznámit při návštěvě místních muzeí, která se specializují například na výrobu koberců nebo na archeologické nálezy.

Z Turecka se nejčastěji vozí koření, ale také oblečení. Lze si nechat ušít oblek na míru za výrazně nižší ceny než u nás.

Do víru místního života vás může vtáhnout návštěva typických bazarů. V Istanbulu jich najdete hned několik, přičemž největší z nich je Velký bazar čítající téměř 4 000 stánků. Ideální příležitost nakoupit levné dárky.

Cesta z ČR

Občané České republiky mohou do Turecka již deset let cestovat bez vízové povinnosti. Stačí tedy pouze cestovní pas (země není součástí schengenského prostoru).

Vzhledem k velké vzdálenosti je ideální zvolit cestu letadlem. Z Prahy je možné do Istanbulu cestovat přímým letem, který trvá necelé tři hodiny. Zpáteční letenka se pohybuje od 2 500 Kč do 5 000 Kč. Levnější lety provozují nízkonákladové letecké společnosti, například turecká Pegasus Airlines nabízí v akci zpáteční let i pod hranici 2 500 Kč.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.