Kam se nejčastěji jezdí za Via ferraty?

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Jestliže milujete pocit, kdy vás mrazí, protože vám v těle koluje adrenalin, rádi zdoláváte výšky, máte rádi extrémy a nebojíte se nových výzev, tento článek vás jistě potěší. Seznámí vás totiž s fenoménem Via Ferrata. Tak co, troufnete si?

Co je Via Ferrata?

Via Ferrata je název, který označuje zajištěnou cestu v náročném terénu. Většinu je to cesta v místech, která by byla obyčejně nepřístupná. Via Ferrata je zvláštní v tom, že je vybavená systémem jištění. Tvoří ji jistící lana, železné stupačky, skoby, žebříky nebo další pomůcky, které vám usnadní cestu extrémním terénem.

Via Ferrata vás většinou vede pro strmých skalních stěnách. Tento zajímavý způsob zdolávání vrcholů je vlastně alternativou k horolezectví. Díky zajištěným cestám se totiž na vybrané vrcholy hor může dostat vlastně každý a nemusí to být zkušený horolezec. Stačí mít jen normální fyzičku a odvahu.

Základní výbava

Každý, kdo se na Via Ferratu vydá, by měl i přesto mít alespoň minimální výbavu. Základem je pevná a kvalitní obuv s protiskluzovou podrážkou. Další nezbytností je horolezecký úvazek, ten si můžete koupit nebo půjčit, do výbavy patří dále krátké horolezecké lano a karabiny. Ruce ochráníte rukavicemi (mohou být i cyklistické). Vaši hlavu by měla chránit helma, protože při výstupech může hrozit pád kamenů.

Dobré je mít i menší zásobu jídla (skvělé jsou energetické tyčinky) a vody. Ty můžete uložit do malého – nejlépe úzkého batohu. Zapomínat nesmíte na funkční oblečení. Počítejte s tím, že v horách se může počasí měnit. Pokud je to možné, vezměte si s sebou i malou lékárničku.

Kam vyrazit na Via Ferraty?

Možností se nabízí hned několik kam vyrazit na poznávací zájezd. Nádherné Via Ferraty různých náročností nabízí především tyto čtyři země: Itálie, Rakousko, Švýcarsko a Slovinsko. Představíme si jednu po druhé.

Via Ferraty v Itálii

Itálie je pro milovníky tohoto typu sportu rájem. Většina stezek se nachází v Dolomitech. Vybírat je možné z desítek možností a různých náročností. Zkušení lezci mohou dokonce vystoupat i na nejvyšší vrchol Dolomit – Marmolada, který má 3 343 m. Cesta patří do kategorie nejnáročnějších a k jejímu zdolání jsou potřeba mačky a cepín, protože vede přes ledovec. Oblíbeným místem je také masiv Brenty, který leží nedaleko Trentina. Brenty nabízí úchvatné skalní věže. Krásné via ferraty se nacházejí také v blízkosti jezera Lago di Garda.

Via Ferraty v Rakousku

Jsou ideální pro začátečníky či zkušené lezce. Mezi nejpopulárnější patří cesty pro Via Ferraty v Rakousku patří okolí Dachsteinu. Úchvatnou záležitostí jsou potom ferraty v oblasti Solné komory. Tyto jsou méně náročné, v pohodě je zvládne i úplný začátečník. Stezky v okolí Solné komory jsou spíše zážitkové, těšit se můžete na takové lahůdky jako lanové žebříky, visuté lávky či lanové mosty.

Via Ferraty ve Švýcarsku

Švýcarsko má také hodně co nabídnout. Navštívit zde můžete ferraty Bernských Alp. Ty vás překvapí dlouhými žebříky a úchvatnými výhledy. Populární jsou také ferraty ve Walliských Alpách. Asi největším lákadlem je ferrata Mammut Klettersteig, odměnou za její zdolání je výhled na proslulou horu Matterhorn.

Via Ferraty ve Slovinsku

Ve Slovinsku najdete ferraty v Julských Alpách. Opět se můžete těšit na pestrou nabídku. Asi nejpopulárnější je ferrata, která vede na nejvyšší horu Slovinska – Triglav. Dostanete se až do výšky 2.864 m.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.