Londýnské atrakce HMS Belfast a London Eye určitě nevynechejte

zdroj: Lukáš Uher

zdroj: Lukáš Uher

Londýn, lze jistě považovat za multikulturní evropskou metropoli, kde vedle sebe můžete potkat obyvatele různých národností. Avšak kontrasty lze spatřit i u památek. Na pravém břehu Temže spolu téměř sousedí válečná loď HMS Belfast a moderní ruské kolo postavené k příležitosti vstupu do nového tisíciletí. Návštěvník Londýna tak má možnost navštívit tyto naprosto různé atrakce, aniž by musel cestovat hromadnou dopravou.

London Eye – dominanta v centru města

Toto moderní ruské kolo bylo v Londýně postaveno v roce 1999 a od té doby bylo největší na světě (až v roce 2006 ho překonalo Star of Nanchang o výšce 160 metrů). Jeho výška je 135 metrů a nese 32 prosklených kabinek.

Z českého pohledu může být zajímavé, že lité ocelové části, jako jsou hlavní hřídel, její závěsy a klouby konstrukce, byly vyrobeny českou firmou Škoda. (zdroj wikipedia.org)

Do jedné kabinky se pohodlně vejde až 25 osob. Pokud se Londýnské oko rozhodnete navštívit v hlavní turistické sezóně, měli byste počítat s velkými frontami, které se na tuto atrakci stojí a dosahují mnohdy i dvou hodin.

Luxusní výhled na celý Londýn, zdroj: Lukáš Uher

Luxusní výhled na celý Londýn, zdroj: Lukáš Uher

Raději zvolte čas mimo špičku

Obvykle se však dostanete na řadu během 30 minut. Z nejvyššího bodu na londýnském kole lze spatřit i Greenwich park, nebo známější Hyde park. Londýňané tyto parky milují zejména díky jejich rozlehlosti a možnosti provozovaní různorodých outdoor aktivit, jako je například běh, jízda na kole, baseball a další.

Jelikož se, co do velikosti, jedná o světový unikát, je bohužel nutné počítat s vyšším vstupným. Nejlevnější vstupné pro dospělou osobu začíná na 17 librách (lze ušetřit nákupem online). Pokud byste si však chtěli dopřát luxusnější přístup, můžete využít některého z balíčků, které společnost provozující Londýnské oko nabízí. Vychutnat si tak při letu v soukromé kabince se svou drahou polovičkou můžete například šampaňské.

Prostorné prosklené kabinky London Eye, zdroj: Lukáš Uher

Prostorné prosklené kabinky London Eye, zdroj: Lukáš Uher

London Eye je otevřeno celoročně od desáté hodiny dopolední. Čas posledního letu záleží na měsíci, ve kterém se tuto určitě pozoruhodnou londýnskou atrakci rozhodnete navštívit.

Poznejte život na bitevním křižníku HMS Belfast

Vojenská loď HMS Belfast je lehký britský křižník, který se podílel zejména na bojích při 2. světové válce. Dnes je zakotven na Temži a slouží jako vojenské muzeum.

HMS Belfast (C35) o celkové délce 187 metrů a výtlaku 11 735 tun, zdroj: wikipedia.org

HMS Belfast (C35) o celkové délce 187 metrů a výtlaku 11 735 tun, zdroj: wikipedia.org

Loď je zařízena do podoby, v jaké přibližně byla, když ve válečných letech brázdila světová moře. Vše v návštěvníkovi evokuje pocit, jakoby se vrátil o několik desítek let zpět a sám se stal členem posádky.

V kajutách i společenských prostorech můžete narazit na realistické figuríny.  V kuchyni ucítíte opravdové vůně vznikající při přípravě pokrmů a na kapitánském můstku můžete zaslechnout historické záznamy rozhovorů.

Prohlídková trasa je naplánována tak, že se podíváte opravdu po celé lodi. Navštívíte strojovnu, projdete kajuty v podpalubí, nahlédnete do lazaretu i lékařských prostor. Na palubě si osaháte vojenská děla a z kapitánského můstku se porozhlédnete po Temži.

Křižník HMS Belfast z 2. světové války, zdroj: Lukáš Uher

Křižník HMS Belfast z 2. světové války, zdroj: Lukáš Uher

Prohlídka celé lodi dokáže zabrat tři i více hodin, zejména mužské části výpravy. Proto je dobré s tím počítat a udělat si dostatečnou časovou rezervu. Vstupenka loď HMS Belfast vyjde dospělou osobu na £14.50. Studenti a důchodci pak zaplatí o 3 libry méně. Děti do věku 16 let mají vstup zdarma.

Listopad až Únor 10:00 – 17:00 (poslední vstup v 16 hodin)
Březen až Říjen 10:00 – 18:00 (poslední vstup v 17 hodin)

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.