Památky a zajímavá místa na Letné a okolí

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Letná se jmenuje kopec tyčící se nad Vltavou severně od centra Prahy. Název Letná ale náleží i čtvrti rozkládající se na tomto kopci. Letnou si každý spojí s Letenskou plání, Letenskými sady a příjemným prostorem k odpočinku. Ale věděli jste, že přímo na Letné naleznete také řadu historických památek a zajímavostí?

Letenský zámeček

Letná svými sady i krásným výhledem na Prahu odjakživa lákala k výletům. Proto zde již v 19. století byl vybudován novorenesanční Letenský zámeček, který měl sloužit jako výletní restaurace.

Tip: Hledáte-li levný hotel v Praze, podívejte se na Hotel Belvedere a cenou pokoje již od 1 400 Kč / noc

Nádherná architektura zámečku zajistila restauraci velkou oblibu. Kromě toho, že se zde můžete najíst ve čtyřech stylově různě upravených restauracích, pořádají se zde významné společenské akce nebo svatby.

Historický kolotoč na Letné

V těsné blízkosti Letenského zámečku narazíte na unikátní památku. Zdobený dřevěný pavilonek ukrývá dřevěný kolotoč z 19. století. Jedná se o nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě. V současné době je součástí sbírek Národního technického muzea, které o kolotoč pečuje.

Muzea

Ani ne pět minut chůze od Letenského zámečku se nachází Národní technické muzeum. To se pyšní stálou expozicí historických dopravních prostředků, kde nechybí ani parní lokomotivy či historické automobily.

Hned vedle Národního technického muzea najdete Národní zemědělské muzeum, jehož stálá expozice je zaměřena na historické traktory. Návštěvníky dále seznámí se zemědělskou výrobou a děti nadchne malá farma se živými zvířaty situovaná na dvoře muzea.

Metronom

Vydáte-li se od Letenského letohrádku směrem k řece, dojdete nad schodiště vedoucí z nábřeží Kapitána Jaroše. Dříve na vrcholu tohoto schodiště stál Stalinův pomník. Ten byl v 60. letech minulého století odstraněn a v 90. letech ho nahradil pohyblivý Metronom.

Stalinův památník, který byl zbořený, zdroj: wikipedia.org

Stalinův památník, který byl zbořený, zdroj: wikipedia.org

Hanavský pavilon

Projdete-li prakticky celé Letenské sady, můžete se při procházce kochat z mnoha míst nádhernou vyhlídkou na Prahu. Na konci Letné narazíte na Hanavský pavilon. Litinová stavba v novobarokním stylu byla původně stvořena pro pražskou Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891. Pro svou neobvyklou krásu byl později přemístěn právě na Letnou a stala se z něj vyhledávaná restaurace.

Kramářova vila

Poblíž Hanavského pavilonu se rozkládá Kramářova vila. Novobarokní budovu se secesními prvky nechat na počátku 20. století postavit první předseda československé vlády Karel Kramář. V současnosti slouží rekonstruovaná vila jako sídlo premiéra a veřejnosti je přístupná pouze při speciálních akcích nebo dni otevřených dveří.

Hradčany

Z Letné se krátkou procházkou dostanete až do Chotkových sadů s Belvederem, do Královské zahrady i na Hradčany, nejtypičtější symbol Prahy. Procházka od Letenského zámečku přes celou Letnou až na Hradčany je dlouhá nejvýš 2,5 km. Proto můžete prohlídku Hradčan spojit i s návštěvou Letné.

Stromovka

Od Letenského zámečku se také můžete vydat opačným směrem a po 2,5 km procházce dorazíte do Stromovky s Královskou oborou. V jejím těsném sousedství naleznete Planetárium města Prahy a Pražské výstaviště s množstvím zajímavých výstav. Milovníci umění cestou jistě neopominou navštívit také Národní galerii.

Hotel Belvedere, zdroj: hotelbelvedereprague.cz

Hotel Belvedere, zdroj: hotelbelvedereprague.cz

Hotel v Praze na Letné

Chcete-li si pobyt užít bez shonu a v pohodlí, zvolte luxusní ubytování v Praze. Jedním z takových míst je Hotel Belvedere, který se nachází v Praze 7 v Holešovicích. Patří k hotelům na Letné, které jsou kousek od Letenských plání. Má tak ideální výchozí polohu pro prozkoumání výše uvedených památek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.