5 nejčastějších otázek ohledně cestovního pojištění do zahraničí

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Cestujete do zahraničí? Potom jistě uvažujete o cestovním pojištění. Co všechno o něm potřebujete vědět? Našli jsme odpovědi na pět nejčastějších otázek týkajících se cestovního pojištění.

1. Potřebuji sjednat cestovní pojištění i při cestě po Evropě?

Při cestách mimo Evropu by mělo být sjednání cestovního pojištění do zahraničí samozřejmostí. Jinak je tomu při cestách po zemích Evropské unie a několika dalších evropských států. Zde si za určitých okolností můžete vystačit se svou běžnou kartičkou pojištěnce, tedy s evropským průkazem zdravotního pojištění (zkráceně EHIC). Je však třeba počítat s tím, že při ošetření v zahraničí budete ošetřeni za stejných podmínek jako obyvatelé příslušného státu.

Tyto podmínky se mohou od těch českých lišit, především ve výši spoluúčasti pacienta. Při kratší cestě po Evropě si však můžete bez cestovního pojištění vystačit. Při dlouhých cestách, nebo plánujete-li se věnovat v zahraničí sportovním aktivitám, je vhodnější sjednat i pro cesty po Evropě cestovní pojištění. Více se dočtete v tomto článku.

2. Co vše může zahrnovat cestovní pojištění?

Cestovní pojištění zahrnuje kromě pojištění léčebných výloh i další služby. Jejich šíře však závisí na jednotlivých pojišťovnách. Na některé položky je potom třeba se připojistit.

Většinou je součástí cestovního pojištění:

  • pokrytí léčebných výloh až do výše sjednaného limitu
  • převoz do České republiky
  • asistenční služba
  • převoz do nemocnice vrtulníkem – někdy nebývá v pojištění zahrnuto a je třeba ho případně přiobjednat

Připojistit se dále můžete na další události, které vás mohou při cestování nemile překvapit. Jedná se o:

  • úrazové připojištění
  • připojištění odpovědnosti za škodu
  • pojištění zavazadel proti krádeži
  • pojištění cesty a storna zájezdu v případě nemoci, pokud necestujete na vlastní pěst
  • připojištění zimních sportů

3. Jakou zvolit výši limitu?

Cestovní pojištění můžete sjednat na různě vysoký limit. Jedná se o určení nejvyšší částky, do které vám budou proplaceny náklady na léčbu v zahraničí. Podle výše tohoto limitu se odvíjí také cena sjednaného pojištění. Ovšem porovnáním nabídek díky kalkulačce cestovního pojištění můžete získat za stejnou cenu výhodnější podmínky.

Při cestování po Evropě si většinou vystačíte s limitem 1,5 až 2 miliony korun. Pokud plánujete cestovat mimo Evropu, zvolte raději maximální limit vyšší než 2 miliony Kč. Zejména při cestách do USA se doporučuje mít limit vysoký ne-li neomezený.

Výši limitu také přizpůsobte rizikům své cesty. Například lyžaři či horolezci by měli zvolit vyšší limit a nezapomenout i na připojištění zimních sportů.

Nemoc doma je nepříjemná, v zahraničí dvojnásob, zdroj: shutterstock.com

Nemoc doma je nepříjemná, v zahraničí dvojnásob, zdroj: shutterstock.com

4. Je třeba mít smlouvu o cestovním pojištění neustále s sebou?

Smlouvu nosit všude s sebou nemusíte. Pečlivě si však uschovejte a všude s sebou noste číslo na asistenční službu. Tato služba bývá automaticky součástí většiny cestovních pojištění. Na toto číslo můžete volat v libovolnou denní i noční hodinu.

Asistenční služba vám bude nápomocna při výběru nejbližšího či nejvhodnějšího zdravotnického zařízení v místě vašeho pobytu. Dále může pomoci s překladem hovoru u lékaře i při řešení financování lékařského zákroku.

5. Jak se zachovat v případě pojistné události?

Pokud se dostanete do jakýkoliv problémů, bude nutné vás hospitalizovat nebo jen vyšetřit, vždy kontaktujte nejdříve asistenční službu. Jinak se může stát, že v daném nemocničním zařízení po vás budou chtít zákrok nejdříve zaplatit (klidně i několik tisíc eur).

V takovém případě si nechte vystavit doklad o zaplacení a po návratů do ČR ho zašlete společně s formulářem pro oznámení škodní události z cestovního pojištění na příslušnou pojišťovnu. Samozřejmě vám bude proplacen až do výše pojistných limitů.

Máte-li jakékoliv dotazy na cestovní pojištění, napište nám do komentářů. Pokusíme se vám zjistit odpověď.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká G+

Komentáře nejsou povoleny.