Připravte své lyže či běžky na novou zimní sezónu

zdroj: shutterstock.com

Letní sezóna je už za námi a zima se pomalu a neodkladně blíží. Milovníci lyžování, nachystejte se s předstihem na novou sezónu a vytáhněte své lyže ze skříně, oprašte je a připravte na první sníh. Ať už máte lyže úplně nové, nebo už mají něco za sebou, vždy je potřeba jim po dlouhé pauze provést kontrolu. Pokud totiž lyže stály přes léto se skluznicí nepokrytou ochrannou vrstvou vosku, bude zoxidovaná a pravděpodobně se najdou i jiné šrámy z loňské sezóny. To stejné platí i pro běžky.

Hrany přebrousit, skluznici navoskovat

Vašim hlavním úkolem je odnést lyže do kvalitního servisu, kde vám opraví poškozená místa skluznice, pokud to půjde nebo rovnou doporučí nové lyže. Potom vám na brusce s kamenem přebrousí nejen plochu skluznice, ale také hrany lyží z obou stran.

Na servisu lyží záleží, proto doporučujeme co nejdříve po jeho průběhu vyzkoušet lyže na svahu. Servis reklamovat lze, ale musíte přijít včas.

Broušení hran je jedna z věcí, na které nejvíce záleží. Musí být provedeno pod správným úhlem, jinak je lyže nestabilní při záběru. Samotná skluznice dostane svou ztracenou strukturu, bude mít drobný drážkový dezén, díky němuž bude jízda na lyžích jedna radost.

Odborný servis vám v závěru lyže navoskuje. Tento úkon nabízí všechny servisy i v lyžařských střediscích a mnozí jsou schopni ho provést i na počkání. Hlavně nezapomínejte, že voskování vám nevydrží po celou sezónu. Musíte obnovovat ochranný nátěr také v průběhu sezóny! Profesionální sportovci pak voskují lyže pravidelně, dle aktuálních teplot.

Jak probíhá servis lyží v odborném servise, zdroj: skiservis.cz

Pečujte o své lyže i vy

O tom, jakou metodou a jak často přebrousit lyže, rozhoduje sníh a také váš způsob jízdy. Jestliže jezdíte po tvrdém technickém sněhu, měly byste hrany přibrušovat několikrát za sezónu.

Drobné opravy si můžete provést i sami. Vezměte do rukou skelný papír a ohlaďte všechny škrábance, které se nachází na bocích a také horních hranách lyže. Budete-li totiž manipulovat s lyžemi, nepoškodíte si nedostatky rukavice či ruku.

Chcete-li mít lyže pečlivě opečovávané, můžete vzít pilník a obrousit dokulata všechny ostří ve špičce a patě. V případě kolize bude lyže díky obroušeným ostrým hranám méně nebezpečná. To se vyplatí provést zejména u dětských lyží.

Nezapomeňte zkontrolovat vázání

Neoddělitelnou součástí kontroly lyží by měla být i kontrola vázání. V servisu vám prověří, zda jsou hodnoty vázání nastavené správně, případně vás upozorní na závady. Proto po vás budou chtít v servise znát vaši hmotnost a lyžařskou zdatnost. Díky předčasné kontrole dostanete šanci zbavit se případně špatného vázání a pořídit si ještě před sezónou nové.

Cena servisu lyží se rozdělují na malý a velký servis. Orientační ceny pro sezónu 2011/2012 jsou uvedeny níže.

  • Malý servis lyže 300-600Kč
  • Velký servis lyže 400-800Kč
  • Malý servis běžky 200-300Kč
  • Velký servis běžky 300-500Kč
Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.