Bernina Express: Když cesta je cíl

Projet se vlakem v nadmořské výšce nad 2000 m n. m., obdivovat z okénka alpské velikány a vychutnat si tak jedinečný zážitek? Proč ne! Stačí nastoupit na oblíbený typicky červený vlak Bernina expres a projet se na trase mezi severoitalským městem Tirano a švýcarským vyhlášeným střediskem St. Moritz. Vlaky tu jezdí celoročně a v kterémkoliv ročním období to bude stát za to. Švýcarsko nabízí tuto nejvýše položenou vysokohorskou železnici, po které vás vlak stylově povozí, byla zapsána i na seznam UNESCO. 

poznávací zájezd do ŠvýcarskaČervený expres jezdí mezi městy Tirano a St. Moritz. Nastoupit můžete buď do speciálního vlaku s vysokými prosklenými vyhlídkovými okny, do kterého je nutné přikoupit i místenku, nebo do běžného regionálního vlaku, ve kterém sice není možnost vybrat si místo, zato se v něm ale dají stahovat okénka. V zimním období jezdí po trati i vlakové soupravy složené z obou typů vagonů. Přesné podmínky i jízdní řád jsou přehledně uvedeny na stránkách provozovatele (www.rhb.ch). Na zastávkách po trase je možné libovolně vystupovat a po procházce, focení či jiných aktivitách v jízdě opět pokračovat. Ideální proto je vyhradit si na jízdu minimálně celý den, přestože samotná cesta v jednom směru trvá jen něco přes dvě hodiny.

Vyhlídková trasa stanice za stanicí

Ideálním nástupním místem je severoitalské Tirano (429 m n. m.), působivé město obklopené horami. Vlak projede kolem místního kostela Panny Marie i napříč kruhovým objezdem a pozvolna začne stoupat. Trať při úpatí alpských velikánů je lemovaná menšími obcemi i vinicemi. A protože se projíždí krajem Valtellina, pěstuje se na nich především stejnojmenná odrůda, tedy veltlínské.

poznávací zájezd do Švýcarska

Itálii vlak velmi rychle opustí a míří si to ke švýcarským zastávkám Campascio a Brusio, mezi nimiž se točí symbol celé zdejší železnice: obdivuhodný kruhový viadukt. Předem na něj upozorňuje i vlakový rozhlas, který šikovně komentuje také další zajímavosti na trase.

Podmanivý je úsek cesty těsně kolem jezera Poschiavo, v jehož hladině se zrcadlí okolní kopce. Kdo by si chtěl udělat příjemnou procházku, může vystoupit a mezi stanicemi Miragolo a Le Prese jít pěšky. Stezku lemuje z jedné strany jezero, z druhé vlakové koleje, a za hodinu ji celou volným tempem projdete. Koho by lákal delší výšlap, může obejít jezero kolem dokola.

Dotknout se nebe a ledu

A začíná další stoupání – následující zastávka v příjemném městečku Poschiavo leží v nadmořské výšce 1014 m. Trasa se klikatí, projíždí několika tunely a stoupá a stoupá. Okolní příroda hraje všemi barvami – mimo jiné i sněhově bílou, a to celoročně. Drsné okolní vrcholy totiž dosahují i výšky nad 4000 m n. m. a celoročně se na nich drží sníh a led. Trať vede mimo jiné kolem ledovce Morteratsch. Ve stejnojmenné zastávce je možné vystoupit, vydat se po značené stezce a po přibližně půlhodině chůze si na ledovec šáhnout vlastníma rukama.

Až bude expres projíždět ve vysokých polohách mezi stanicemi Cavaglia a Morteratsch, budete si připadat jako v pohádce! Nebetyčné vrcholy na dosah, jasná obloha, ticho a příjemný klid – co víc si přát? Čas jako by se tu zastavil… Nejvýše položenou stanicí je Ospizio Bernina (2253 m n. m.). Leží těsně vedle jezera Lago Bianco. V zimním období si ho ale budete muset tak trochu domyslet – je celé zamrzlé a pokryté vysokou vrstvou třpytivého bílého sněhu. Místo bruslení je na něm hitem paragliding.

Zastávky Bernina Lagalb a Bernina Diavolezza lákají k výstupu a vyjížďce lanovou na vrcholy Piz Lagalb (2959 m n. m.) a Diavolezza (2953 m n. m.). V provozu jsou celoročně, v zimě je s oblibou využívají lyžaři. V oblasti jsou příjemné sjezdovky i trasy pro běžkaře.

Pěknou procházku si můžete udělat ve městě Pontresina a nebo na konečné v St. Moritz (1775 m n. m.) – vyhlášeném středisku s přezdívkou „Vrchol světa“, které každoročně hostí různá sportovní klání a ve kterém se už dvakrát konaly i zimní olympijské hry.

Itálie

Nebeské občerstvení s romantickým výhledem

Nejstylovějším místem pro oběd, občerstvení či posezení u kávy či sklenky vína je výborná nádražní restaurace ve stanici Alp Grüm (2091 m n. m.). Počkejte si na místa k sezení na venkovní terase (anebo ta u okna) – výhledy odsud jsou okouzlující. Alp Grüm je vyhlídkové místo, kde se tak jako tak vyplatí vystoupit a výhledy se pokochat. Většina vlaků tu příhodně několik minut stojí a čeká. Turistické ukazatele informují o možnostech pěších túr po okolí.

Vlak Bernina Express nabízí jeden z nejimpozantnějších přejezdů Alp a je perfektním ztělesněním toho, že cesta je cíl! Takže – jaká že bude příští stanice? Vydejte se společně s námi na poznávací zájezd do Švýcarska!

Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

rady na cestu

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.