Bratislava – hlavní město našich slovenských sousedů

zdroj: redakce

zdroj: redakce

Bratislava je největší a zároveň hlavní město Slovenska. Rozkládá se po obou březích řeky Dunaje a žije zde necelý půl milion obyvatel. Návštěvníci Bratislavy zde najdou mnoho příležitostí k zábavě, výletům za poznáváním historických památek i rozhleden s úchvatnými výhledy. Které zajímavosti byste v Bratislavě rozhodně neměli minout?

Bratislavský hrad

Mohutný hrad se čtyřmi věžemi tyčící se nad městem je jedním z nejznámějších symbolů Bratislavy. První stopy osídlení kopce, na němž hrad stojí, pochází již z doby starověku.

Bratislavský hrad, zdroj: redakce

Bratislavský hrad, zdroj: redakce

Hrad zde byl postaven již v 10. století. Jak plynul čas, došlo k několika přestavbám hradu od gotického stylu až po barokní. Náročná rekonstrukce uvedla hrad do současné reprezentační podoby.

Tip: Vyžádejte si z hotelové vinotéky slovenskou odrůdu Děvín, více se dočtete na topvino.sk

Impozantní paláce

Bratislavu dále zdobí několik pozoruhodných paláců, které okouzlí každého milovníka historie. Nejzajímavější jsou:

  • Grassalkovich palác (Prezidentský palác) – rokokový palác s francouzskou zahradou je perlou mezi nimi, v současnosti je sídlem slovenského prezidenta
  • Primaciální palác – stojí na místě bývalého arcibiskupského paláce, je skvělou ukázkou klasicismu, v interiéru naleznete unikátní sbírku anglických tapisérií, konají se zde koncerty a v části paláce také sídlí bratislavský primátor

Historické centrum města

Staré město bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací. Jeho chloubou je Hlavní náměstí se Starou radnicí ze 13.století. Náměstí osvěžuje oblíbená Rolandova fontána. Za povšimnutí stojí také sochy, které se nachází v blízkosti radnice. Nejznámější z nich je především Čumil. V historickém jádru města naleznete také množství zajímavých muzeí.

Centrum Bratislavy, zdroj: redakce

Centrum Bratislavy, zdroj: redakce

Most Slovenského národního povstání

Most SNP spojuje oba břehy Dunaje a patří mezi výrazné dominanty Bratislavy. Most je uzpůsoben pro pěší, cyklisty i automobily. Jeho věž zároveň poslouží skvělou vyhlídkou na město. Ve výšce 80ti metrů se můžete nejen kochat výhledem, ale osvěžit se můžete i v tamní proslulé restauraci.

Most SNP, zdroj: redakce

Most SNP, zdroj: redakce

Kostely

Mezi architektonické zajímavosti patří i bratislavské kostely, vybrali jsme pro vás dva nejzajímavější:

  • Dóm svatého Martina – je největším a nejkrásnějším dómem Bratislavy, vznikl ve 13. století na základech starého románského kostela. Pro svou krásu sloužil při korunovaci panovníků, byla zde korunována například Marie Terezie
  • Modrý kostelík – Modrý kostelík má naopak velmi krátkou historii, dokončen byl roku 1913 a je postaven ve stylu Art Nouveau. Jeho název je odvozen od barevného ladění celého kostela. Modrá je fasáda kostela, střešní krytina i ozdobné mozaiky.

Děvín a plavby po Dunaji

Hrad Děvín hlídající soutok Dunaje a Moravy je oblíbeným výletním místem Bratislavy. Starobylý hrad na vás dýchne atmosféru starých časů, navíc vás obohatí o nádherný výhled.

Hrad Děvín, zdroj: redakce

Hrad Děvín, zdroj: redakce

Na Děvín se můžete vypravit například lodí. Po Dunaji plují vyhlídkové parníky i jiná plavidla. Některé plavby jsou čistě vyhlídkové, některé jsou spojeny s přestávkou na Děvíně, během níž si stihnete pohodlně projít hrad.

Zoologická a botanická zahrada

Příjemné procházky v zeleni spojené s krásnými zážitky i poučením naleznete v zoologické zahradě, která byla v Bratislavě založena roku 1960 a žije v ní 174 druhů zvířat. Botanická zahrada pyšnící se 10 000 druhy rostlin je od ZOO vzdálená pouhých 15 minut cesty.

ZOO Bratislava, zdroj: redakce

ZOO Bratislava, zdroj: redakcebrati

Ubytování

Všechny krásy Bratislavy a jejího okolí nelze poznat během jediného dne. Při vyhledávání výhodného ubytování vám mohou napomoci přehledné stránky cestovní agentury Pilgrimtours. Na nich lze vyhledávat hotely ve vybrané lokalitě dle požadovaného vybavení jako je klimatizace, případně i možnost parkování. Zároveň je přímo na tomtéž webu možno provést online rezervaci ve zvoleném hotelu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.