Černá Hora nabízí řadu přírodních i historických zajímavostí

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Černá Hora je malý stát ležící na pobřeží Jaderského moře. Turisticky není tolik vyhledávaný jako sousední Chorvatsko. Turisté však pomalu začínají objevovat krásy této hornaté země. Černá Hora je ideálním cílem pro aktivní turisty, kterým nestačí užívat pouhého ležení na pláži a koupání v moři. V Černé Hoře mohou osvěžující koupání prostřídat s výlety do hor nebo návštěvami historických památek.

Černá Hora ve faktech

Osídlení Černé Hory je doloženo již od přelomu letopočtu, díky tomu zde naleznete velké množství historických staveb.

Přesuneme-li se do moderní historie země, jedná se o velmi mladý stát. Ve dvacátém století byla Černá Hora součástí Jugoslávie, po jejím rozpadu tvořila jeden stát společně se Srbskem a teprve od roku 2006 je samostatnou republikou. Hlavním městem je Podgorica.

Již název státu napovídá, že velká část území je hornatá – jedná se nejen o vnitrozemí, ale také o pás podél pobřeží. Vnitrozemí pokrývají Dinárské hory, jejichž nejvyšší vrcholy přesahují i 2 500 metrů. Úchvatná a nedotčená příroda v horách byla impulzem k založení pěti národních parků na území Černé Hory.

Pobřeží Černé Hory ovlivňuje středomořské klima, jsou zde teplá léta a mírné zimy. Během léta dosahují teploty vzduchu ke 30°C a moře má příjemných 24°C. Jedná se tak o destinaci vhodnou na letní last minute dovolenou v Černé Hoře.

V horských oblastech se setkáte spíše s kontinentálním podnebím, letní teploty kolem 20°C a v zimě se zde dočkáte i teplot po nulou.

Historické památky

Významným turistickým cílem je město Kotor. Jeho obyvatele již před více než tisíci lety chránily mohutné hradby. Kamenné hradby čnící podél moře jsou dodnes obdivovány turisty.

Vyhledávaným místem je také Budva. Staré město upomíná na život ve středověku. V centru staré části města leží také středověká pevnost. V roce 1979 však byla poškozena zemětřesením, proto byla na konci 80. let kompletně přestavěna.

Klášter Savina leží v zálivu Boka Kotorska. Středověký klášter leží blízko moře, skládá se z několika budov, kostela a katedrály a dokresluje kouzelnou scenérii zálivu obklopeného zelenými kopci.

Mauzoleum na vrcholu Jezerski vrh, zdroj: wikipedia.org

Mauzoleum na vrcholu Jezerski vrh, zdroj: wikipedia.org

Další pozoruhodnou památkou je Njegos Mausoleum. Hrobka Petra Petroviče Njegose, biskupa a také básníka, leží na vrcholu hory Lovecen. Významná osobnost černohorské historie nám sice není příliš známá, ale jeho hrobka přesto stojí za návštěvu. Je od ní totiž úchvatný výhled na okolní hory i moře. A při dobrých rozptylových podmínkách je údajně vidět až na italské pobřeží.

Přírodní zajímavosti

Pro milovníky pěší turistiky jsou největším lákadlem hory se svými národními parky. V národním parku Durmitor se ve výšce 1 400 m.n.m. rozkládá Černé jezero. Ledovcové jezero vás okouzlí čistou vodou i okolním horským panoramatem.

Nezapomenutelným zážitkem je také návštěva kaňonu Tara. Jedná se o nejhlubší kaňon v Evropě. Je hluboký až 1 300 m, přestože řeka jím protékající není žádným veletokem. Jedná se o říčku s velmi čistou průzračnou vodou, která se vine malebným zeleným kaňonem.

Podél pobřeží se nalézá celý systém jeskyň. Za nejkrásnější je považována Modrá jeskyně. Jeskyně je možné navštívit formou výletu na lodi. Budete okouzleni hrou světla odrážejícího se od hladiny moře a osvětlujícího vnitřek jeskyně.

Chcete se vydat po vlastní ose? Doporučujeme vybavit se deflektory oken pro příjemnější větrání.

Jak se dostanete do Černé Hory?

Černá Hora se nachází na pobřeží Jaderského moře. Jednou z možností je udělat si sem výlet při pobytu v Chorvatsku. Hranice se nacházejí nedaleko Dubrovníka. Pokud byste se chtěli vydat přímo do Černé Hory autem, počítejte s tím, že tímto směrem nevede žádná dálnice. Cesta je dlouhá přes 1 100 km.

Pohodlnější je zvolit některý z mnoha autobusových či leteckých zájezdů do této destinace. Často se do této země jezdí na poznávací zájezd nebo strávit aktivní dovolenou. Černá Hora má v této oblasti co nabídnout. Chcete-li spíše trávit čas na pláži, doporučujeme raději zvolit zvolit last minute dovolenou v Bulharsku, Španělsku či Řecku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.