Hrad Karlštejn zahájil hlavní sezonu

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Karlštejn, jedna z nejvýznamnějších českých památek, která naši republiku proslavila i v zahraničí, již zahájil návštěvní sezónu. Zatímco většina historických objektů otevírá své brány až od dubna, Karlštejn je přístupný již od začátku března.

Z historie hradu

Mohutný gotický hrad byl postaven v polovině 14. století. Jeho zakladatelem byl legendární panovník Karel IV., po němž byl hrad také pojmenován. Karlštejn měl sloužit jako klenotnice pro korunovační klenoty Svaté říše římské. K jejich uložení nechal Karel IV. na hradě vybudovat překrásnou kapli.

Kaple svatého Kříže byla vskutku hodna uchovávat takový poklad. Její stěny zdobí polodrahokamy, zlato a obrazy svatých od mistra Theodorika. Kaple proto byla důstojným úložištěm nejen říšských korunovačních klenotů, ale na čas střežila i ty české.

Kaple svatého Kříže (Karlštejn), zdroj: wikipedia.org

Kaple svatého Kříže (Karlštejn), zdroj: wikipedia.org

Jako strážce klenotů byl hrad opravdovou pevností. Nedobyli ho ani husité ani Švédové. Význam Karlštejna však postupně upadá s nástupem Habsburků na český trůn. V roce 1619 opouští Karlštejn české korunovační klenoty a hrad začíná pustnout. Již ve druhé polovině 17. století hrozí některé klenby propadnutím. Hradu neprospívá ani využití jako sýpka a skladiště.

Až s obdobím romantismu i národního obrození opět stoupá zájem o památný český hrad. Na konci devatenáctého století se přistupuje k rekonstrukci hradu, kterou vedl Josef Mocker. Ten se snažil uchovat původní gotickou podobu hradu. A v této době rovněž bylo třeba obnovit zastřešení všech budov. Ony výrazné střechy, podle nichž pozná Karlštejn každé malé dítko, vznikly tedy až v 19. století.

Od znovuzrození hradu již zájem o Karlštejn neutichá. Naopak, pro své neopakovatelné kouzlo, historickou významnost a také díky blízkosti Praze se stal jedním z hlavních turistických cílů nejen Čechů, ale také cizinců. Proto není divu, že je na výběr z mnoha restaurací přímo u Karlštejna.

Zajímavosti o Karlštejně

Návštěvníci Karlštejna si mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Od března je přístupný pouze základní okruh, který vás provede reprezentačními i soukromými místnostmi Karla IV.

Ti, kteří by chtěli spatřit nádheru kaple svatého Kříže, si musí počkat až do konce dubna. Právě od třicátého dubna bude přístupný i exkluzivní okruh, který vás zavede do posvátných prostor hradu.

Od prvního května se mohou návštěvníci navíc kochat vyhlídkou z Velké věže.

Nádherným zážitkem je však i pouhá vyhlídka z volně přístupných hradeb, odkud můžete pozorovat městečko pod hradem i okolní zalesněné kopce.

Hotel Mlýn Karlštejn, zdroj: hotelmlynkarlstejn.cz

Hotel Mlýn Karlštejn, zdroj: hotelmlynkarlstejn.cz

Využijte možnost stylového ubytování v hotelu Karlštejn

Atmosféra hradu pochopitelně láká také filmové tvůrce. Na Karlštejn se proto můžete vydat po stopách svých oblíbených hrdinů. Nejznámější je oblíbený film Noc na Karlštejně. Ale král mezi českými hrady se objevuje i v řadě dalších filmů, i když ne v tak hlavní roli, jako je tomu u Noci na Karštejně. Zaznamenat ho můžete v českých filmech: Copak je to za vojáka, Co je doma, to se počítá, pánové, Kačenka a zase ta strašidla nebo v Údolí divokých včel.

Amerika (vápencové lomy), zdroj: wikipedia.org

Amerika (vápencové lomy), zdroj: wikipedia.org

Výlety v nejbližším okolí

Karlštejn však není jedinou zajímavostí v dané lokalitě. Pokud se rozhodnete vydat za návštěvou našeho snad nejznámějšího hradu a okolí, raději si zajistěte ubytování v Karlštejně (přímo na hradu se ale bohužel ubytovat nemůžete).

Určitě si pak nenechte ujít některé z nejbližších turisticky zajímavých cílů:

  • Lomy Velká a Malá Amerika – zatopené lomy nabízí nádherné přírodní scenérie, k zatopeným lomům se dostanete od Karlštejna po necelých pěti kilometrech chůze, vede k nim značená turistická stezka
  • Koněpruské jeskyně – co by kamenem dohodil se rozkládá CHKO Český kras a v něm největší a nejvýznamnější krasové území v Čechách
  • zřícenina hradu Tetín – z volně přístupné zříceniny hradu se nabízí nádherný výhled na údolí Berounky
  • Mníšek pod Brdy – 14 km od Karlštejn leží Mníšek pod Brdy se svým nádherným zámkem a zajímavý je rovněž výlet na Skalku nad Mníškem, kde stojí klášter a kostelík se zajímavým interiérem, který měl připomínat vnitřek jeskyně

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká G+

Komentáře nejsou povoleny.