Chystáte se k moři? Přečtěte si základní pravidla, jak se nespálit

Nemůžete se dočkat, až letos opět ulehnete na lehátko na prosluněné pláži a nachytáte nějaký ten bronz? Jestliže vám nahání husí kůži špatné zkušenosti z předchozích let, kdy jste se domů vraceli s pokožkou zarudlou jako Indiáni a místo krásného opálení jste se svlékli z kůže jako hadi, vezměte si k srdci následující tipy. Prevenci a ochranu před spálením nepodceňujte, neboť opakované spáleniny výrazně zvyšují riziko rakoviny kůže.

Mrkvová kůra

Zhruba tři až čtyři týdny před plánovanou dovolenou každý den vypijte cca 100 ml čerstvé mrkvové šťávy. Vaše tělo z mrkve získá beta-karoten, který vás bude chránit před slunečními paprsky a urychlí proces opálení.

opalování

Dopřejte si rajčata

Velmi účinné je také pravidelné popíjení šťávy z čerstvých rajčat. Odborníci se shodují na tom, že díky obsahu lykopenu je v případě pravidelné konzumace kůže mnohem lépe chráněna před slunečním zářením. 

Užívání léků

Některé léky mohou způsobit citlivější reakci kůže na sluneční paprsky. Chystáte-li se během dovolené slunit, informujte se u svého lékaře o účincích užívaných léků a bude-li to možné, načas je vysaďte.

Nechoďte do solária

Spousta lidí holduje soláriu a někteří si dokonce myslí, že pravidelné solárkování lépe připraví pokožku na opalování. Opak je však pravdou a kombinace umělého a přirozeného záření má na pokožku velmi negativní efekt.

Na sluníčko si zvykejte postupně

Vyvalit se na lehátku na několik dlouhých hodin je rizikové, a to především v případě, kdy pokožka není na sluneční paprsky zvyklá. Nechte proto svou kůži, aby si na sluníčko zvykla. První dva dny nepřekračujte cca 15 minut opalování, po uplynutí této doby pak každý den prodlužujte opalování o cca 10 minut.

kosmetika na opalování

Pořiďte si kvalitní kosmetiku na opalování

Vystavit tělo ostrým slunečním paprskům a neaplikovat předtím přípravek s vysokým SPF faktorem není moudré. Naopak se pohlédněte po kosmetice na opalování bez obsahu parabenů a barviv a nezdráhejte se ji použít! Platí, že čím vyšší SPF faktor použijete, tím lépe pro vaši pokožku.

Opalovací krémy nevydrží věčně

Jestliže jste ve skříni našli kosmetiku, kterou jste používali v minulých letech, raději si pořiďte novou. Životnost opalovacích krémů je omezená po dobu dvou až tří let v závislosti na skladování. V případě špatného skladování navíc klesá účinnost ochranného faktoru. Z původní padesátky se tak může stát osmička. 

pomáda s ochranným faktorem

Nezapomeňte na ochranu vlasů a rtů

Sluneční paprsky se mohou neblaze podepsat také na rtech, ve kterých není obsažen pigment. Proto si do cestovní tašky přibalte také pomádu s ochranným faktorem. A co se týče vašich vlasů, ty spolehlivě ochrání speciální gel či vosk s hydratačním efektem.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Petra Svobodová

Komentáře nejsou povoleny.