Jak začít s dítětem sportovat? Pořiďte mu třeba vlastní kolo

Ke sportování je třeba vést děti od útlého věku. Pohyb totiž milují, a když ho budou provozovat společně s rodiči, je pro ně největší zábava. Na kole lze podnikat výlety do okolí, poznávat na něm zajímavá místa a hlavně být na čerstvém vzduchu. Jaké kolo dětem vybrat?

horské kolo

Podle jakých kritérií zvolit kolo pro nejmenší

Dítě se techniku jízdy na kole musí naučit dobře zvládat. K tréninku udržení rovnováhy je ideální začít jezdit na odrážedle a teprve potom přejít na kolo. To je třeba vybrat v takové velikosti, aby dítě bezpečně dosáhlo chodidly na zem. Vhodná výška řídítek je v úrovni pasu. Dětské kolo pro nejmenší má velikost 12 palců. Je vhodné pro děti ve věku dvou až čtyř let s výškou mezi 82 až 100 cm. 

Záleží tedy na tom, v jakém věku se dítě začíná učit na kole jezdit. Pro starší děti, třeba ve věku 8 let, vybírejte mezi koly ve velikosti 20 palců, případně 24 palců. Přeskakovat velikost se nedoporučuje, ani kupovat příliš velký, nebo naopak moc malý bicykl.

BMX: Sport pro odvážné

I malí chlapci se mohou začít věnovat BMX neboli bicycle motocross, což je jeden z cyklistických sportů, jenž významnou měrou zvyšuje adrenalin v krvi. Pustí se do něho ten, kdo má rád určité riziko a nebojí se rychlé jízdy. Tento sport je možné provozovat rekreačně pro zábavu, ale také profesionálně, a to od předškolního věku až po seniorské kategorie. Ať děti jezdí na kole s rodiči po výletech nebo se věnují BMX, musí být součástí jejich výbavy helma na kolo. Nařizuje ji zákon pro děti do 18 let. Ale není vůbec na škodu, když s ní jezdí i dospělí.

Horské kolo do terénu

Při výběru dětského kola je třeba zvážit i to, po jakém terénu s dětmi budete nejčastěji jezdit. Budou-li to spíš kopce, lesy a nezpevněné cesty, oplatí se pořídit horské kolo. Výhodou těchto kol je to, že je možné s nimi jezdit i po silnici. Mohou být celoodpružená, čímž poskytnou značnou míru pohodlí při jízdě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.