Plzeň – město piva a sportu

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Nevíte kam na výlet? Vydejte se do Plzně – města piva a sportu. Plzeň patří mezi moderní metropole v západních Čechách a představuje pro turisty velice zajímavou turistickou destinaci. Plzeň láká turisty nejenom svojí polohou, ale také proto, že nabízí nepřeberné množství možností. Historické jádro Plzně Vám nabídne zajímavé památky a muzea, okolí Plzně zase skvělé možnosti pro rekreaci či sportovní vyžití.

Každý si přijde na své

Plzeň je čtvrtým největším městem v České republice a je centrem kultury, obchodu a vzdělávání. V roce 2010 získala prestižní titul Evropské město hlavní kultury 2015, díky kterému nabídne v budoucnu ještě více kulturních událostí a akcí. Pokud zavítáte do Plzně, rozhodně byste si neměli nechat ujít hlavní památky tohoto města.

Náměstí Republiky

Náměstí Republiky je nejdůležitějším a nejvýznamnějším náměstím v Plzni. Díky svým rozměrům 139 x 193 m patřilo náměstí v době založení města k největším v Evropě. Při návštěvě náměstí můžete shlédnout několik historických památek a významných budov, které se zde nacházejí. Jedná se zejména o katedrálu sv. Bartoloměje, renesanční klenot Radnici, Morový sloup s barokní replikou plzeňské madony, moderní kašny představující heraldické figury z plzeňského znaku – anděla, velblouda a chrtici, Císařský dům a mnoho dalšího.

Katedrála sv. Bartoloměje

Největší dominantou a tedy i nejcennější památkou celé Plzně je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje, jejíž stavba byla započata se založením města. Jedná se o národní kulturní památku, jejíž klenotem je Šternberská kaple z 1. pol. 16.st. Katedrála sv. Bartoloměje umožňuje prohlídku věže katedrály po celý rok.

Katedrála sv. Bartoloměje na náměstí Republiky, zdroj: wikipedia.org

Katedrála sv. Bartoloměje na náměstí Republiky, zdroj: wikipedia.org

Historické podzemí

K dějinám i současnosti města Plzně patří plzeňské historické podzemí, ve kterém budete provedeni různými chodbami, sklepy a studněmi. Ty byly pod městem vybudovány od 14. století. Při prohlídce se dozvíte, jak podzemí vznikalo, prohlédnete si exponáty i nálezy a tím proniknete do historie i každodenního života středověkých obyvatel Plzně.

Velká synagoga

Vedle katedrály sv. Bartoloměje je jednou z dominant také Velká synagoga, která je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. Památka se nachází nedaleko náměstí v ulici sady Pětatřicátníků.

Atrakce v Plzni pro děti

Plzeň nezapomíná ani na děti a nabízí jim rozsáhlé vyžití. V Plzni je pro rodinný výlet ideální např. Zoologická a botanická zahrada v Plzni či Techmania Science Center.

ZOO a DinoPark

Zoologická a botanická zahrada v Plzni patří k velice oblíbeným a velice navštěvovaným místům v Plzni. Vidět zde můžete více než 1300 druhů zvířat, mezi ty nejunikátnější patří např. indický nosorožci či žirafy Rothschildovy. Součástí zoologické zahrady je také botanická část s meditační Japonskou zahradou.

Nový výběh tygrů ussurijských v Zoo Plzeň, zdroj: wikipedia.org

Nový výběh tygrů ussurijských v ZOO Plzeň, zdroj: wikipedia.org

Pro děti je unikátní atrakcí plzeňský DinoPark, který se nachází v horní části areálu ZOO Plzeň. V DinoParku můžete obdivovat ozvučené a pohyblivé modely prehistorických ještěrů dávné minulosti.

Techmania Science Center

Techmania Science Center je nejnovějším turistickým cílem, který byste si neměli nechat ujít. Jedná se o interaktivní muzeum, ve kterém Vás přesvědčí, že věda není jen o bádání, ale že si s ní můžete také hrát. V Techmanii Science Center můžete vidět expozice zaměřené na fyzikální hrátky, experimenty či kolekci originálních vědeckých hraček. V Techmanii můžete také navštívit 3D planetárium, které je první svého druhu v České republice.

Kromě Techmanie Science Center, ZOO a DinoParku můžete své děti v Plzni vzít dále do muzea loutek, muzea strašidel, nebo navštívit originální loutkové představení v Divadle Alfa. Z náměstí se během sezóny můžete svézt se svými ratolestmi vláčkem, který Vás zaveze až do plzeňské ZOO.

Plzeň – město piva

Plzeň je hlavním městem piva, neboť se zde zrodila pivařská legenda – Plzeňský prazdroj, spodně kvašený světlý ležák se zlatou barvou a středně hořkou chutí, který je od roku 1898 registrovaný pod ochrannou známkou Pilsner Urquell.

Prohlídková trasa v plzeňském pivovaru vede přes místa, kde se od počátku toto pivo vyrábělo. Seznámíte se zde s unikátním varním postupem piva, prohlédnete si expozice pivovaru, varnu i stáčírnu piva, kde lze pivo rovněž ochutnat.

Kromě pivovaru můžete v historickém centru navštívit ještě Pivovarské muzeum, které je jediným muzeem svého druhu na světě. Můžete se zde vidět původní gotickou sladovnu, hvozd na sušení sladu, valečku, lednici, dvouúrovňové sklepy i prostory bývalého šenku.

Plzeň – město sportu

Plzeň je také městem sportu. Mezi její tradiční sporty se řadí fotbal, hokej a házená, které zde působí několik desítek let a hrají se na velice profesionální úrovni. Dokazuje to taky fakt, že v roce 2011 získala FC Viktoria Plzeň svůj první mistrovský titul, nebo v roce 2013 si hokejový tým HC Škoda Plzeň vybojoval titul mistra české extraligy.

Ubytování v Plzni

Pokud jste se rozhodli navštívit toto město plných možností, najdete zde příjemné ubytování. Plzeň disponuje velkým množství hotelů, které jsou v centru i okolí. Můžete si zde vybrat od nejlevnějších až po luxusnější a stylové hotel. Plzeň nabízí také zajímavé ubytování přímo na náměstí Republiky v centru plném historie. Vydejte se do Plzně, Evropského hlavního města kultury 2015, která nabízí mnohé na poli kultury, architektury, zábavy i poznání.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Petra Svobodová

Komentáře nejsou povoleny.