Rafting v Čechách: 4 nejoblíbenější české řeky

zdroj: putzer.cz

zdroj: putzer.cz

Sjíždění řek na raftu a obecně výraz rafting začal být širokou veřejností vnímán již na počátku 90 let minulého století. Okamžitě se zařadil do kategorie adrenalinových sportů, kde čtyř až šesti členná posádka závodí na raftech. Česká republika se v oblasti raftingu řadí mezi špičku, neboť si z každého ME či MS vozí pravidelně medaile. Není proto divu, že se rafting rozmáhá také mezi amatérské vodáky.

Chcete-li prožít netradiční dovolenou či víkend s rodinou nebo partou přátel, není nic jednoduššího než vybrat vhodnou půjčovnu raftů (za sebe mohu doporučit vyzkoušenou půjčovnu raftů Petr Putzer) a vyrazit na jednu z krásných českých řek. Na kterou? Pojďme se podívat blíže na ty nejoblíbenější.

Rafting na Vltavě

Vltava je jednoznačně na vrcholu oblíbenosti mezi českými toky. Jedná se o celoročně sjízdnou a také nejnavštěvovanější českou řeku. Možná díky překrásné krajině, či obdivuhodným historickým památkám. To samozřejmě přináší i jistá negativa v podobě přeplněných kempů a občasných front u jezů.

Pravděpodobně nejkrásnějším a nejoblíbenějším úsekem je průplav městy Rožmberk, Vyšší Brod a Český Krumlov. Na trati, která je vhodná jak pro zkušené vodáky, tak i pro rodiny s dětmi, na vás čeká nádherné město Český Krumlov, Zlatokorunský klášter nebo například hrad Rožmberk. V uvedeném úseku narazíte na jezy, z nichž většina má vorové propusti, čímž je zaručena bezproblémová sjízdnost.

Rafting s přáteli, zdroj: putzer.cz

Rafting s přáteli, zdroj: putzer.cz

Rafting na Berounce

Berounka vzniká soutokem 4 řek – Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy. Za místo, od něhož se řeka oficiálně jmenuje Berounka, je považován soutok Mže a Radbuzy v Plzni. Berounka je považována za méně náročnou řeku. Klidný tok zasazený do malebné krajiny, jež obklopují sídla českých králů, i přes svou nenáročnost láká každý rok i zkušené vodáky. A to zejména pro nádherné prostředí a přírodu, která řeku obklopuje. Berounka je jednou z nejkrásnějších řek ČR a současně také jednou z mála, kde plujete volnou přírodou, bez silnic a aut.

Během plavby si dopřejete nejenom přírodní, ale také historické krásy. Dobrá sjízdnost celé řeky je zakončena překrásným cílem, malebným hradem Karlštejn.

Vodáky nejoblíbenější a údajně také nejatraktivnější je horní tok Berounky – od Plzně do Roztok a dále z Berouna do Dobřichovic.

Rafting na Otavě

Řeka Otava, soutok dvou šumavských horských říček, je další oblíbený cíl vodáckých výletů. Mnoho sjízdných jezů, přítoků a peřejí nabízí vodákům dostatek akce, přičemž doprava zde není tak hustá, jako na oblíbenější Vltavě. Zkušenějším vodákům doporučujeme úsek Čenkova pila – Sušice, kde horský potok zajistí dostatek adrenalinu a dobrodružství. Méně zkušené posádky obvykle začínají splouvat až v Raděšově.

Okolí řeky Otavy skýtá množství zajímavých míst a historických památek. Svůj výlet si můžete obohatit například o návštěvu hradů Zvíkov nebo Rabí.

Rafting na Ohři

Ohře je čtvrtou nejdelší řeknou. Nejběžnější trasy jsou Cheb – Kynšperk, Kynšpek – Královské Poříčí, Královské Poříčí – Loket, Loket – Hubertus, Hubertus – Vojkovice, Vojkovice – Perštejn. Za nejhezčí je považován úsek Karlovy Vary – Kadaň.

Řeka Ohře nabízí kromě mnoha památek a především krásné přírody také celou řadu jezů. I zkušené vodáky určitě překvapí nemilosrdná peřej Hubertus. Nevýhodou řeky jsou nebezpečné a pro nezkušené a někdy i zkušené vodáky nesjízdné jezy. Pozor si dávejte na jezy – Cheb (Ottův jez) ř.km 240, Kynšperk ř.km 218.6, Královské Poříčí 200.8 – ostré kameny, Loket 191.7 – larseny a hlavně na jez v Radošově ř.km 158. Většinou jsou označeny výstražnými tabulkami.

Pro začínající vodáky doporučujeme plavbu v úseku Kynšperk nad Ohří – Karlovy vary. Zde můžete vidět například hrad Loket nebo obdivovat krásy panenské přírody Slavkovského lesa.

Příspěvek byl publikován v rubrice Destinace se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.