Vyrážíme na dovolenou s kolem: přeprava kol automobilem

zdroj: shutterstock.com

Když si chcete s sebou na dovolenou vzít své kolo, musíte se pořádně rozmyslet, jak ho budete převážet. Jde to několika způsoby. Buď ho částečně rozmontujete a vložíte do auta, nebo ho namontujete do stojanu na střešní zahrádce, ale také ho můžete upevnit u kufru z venkovní strany. Jaké výhody a nevýhody jednotlivé možnosti skýtají?

Aktivní dovolená je pro mnohé životní styl. Zejména v cyklistice patříme mezi světové velmoci a nabídka cyklistických stezek se neustále rozšiřuje. S tím souvisí potřeba přepravy jízdních kol.

Převoz kol autem však není úplně jednoduchý, ale ani ne nezvládnutelný. Musíte však dopředu zauvažovat nad tím, co pro vás bude nejvýhodnější. Pokud cestujete sám či sama, pak nic nebrání, abyste si kolo dali do vozu. Pokud jste však velká rodina, o to obtížnější bude řešení, kam se všemi koly. Taktéž nesmíte zapomenout ani na doplňky a náhradní díly. Nevyplácí se spoléhat, že na místě potřebné věci seženete.

Převoz kol na střeše

Vést kolo na autě je možné tak, že zakoupíte speciální střešní nosič na kola, který se montuje přímo do střechy (musí být určeno přímo od výrobce), nebo zkombinujete hagusy s univerzálními příčníky. Obě varianty je lepší volit zamykatelné. Vyvarujte se nákupu výrobků neznámých značek, vyplatí se investovat do kvalitnějších provedení. Při cestování zejména po dálnici mají kola poměrně velký odpor a u špatného uchycení mohou vypadnout a způsobit nehodu.

Na běžný osobní automobil se vejdou nejvýše 4 průměrná kola.

Mezi nejznámější výrobce nosičů patří Thule, Atera a Piccola. Pokud plánujete vozit na střeše více kol, zakupte set, který často znamená i příjemnou slevu oproti nákupu jednotlivě.

Evropa je protkaná cyklostezkami, zdroj: shutterstock.com

Pozor na to, že výška auta se výrazně zvýší (na hodnoty 2-2,5 metru). Nesmíte tak na kola při jízdě zapomenout. Není nic výjimečného, když lidé vjedou například do podzemní garáže, kam se s koly na střeše pochopitelně nevejdou. Může tak dojít k poškození nejel kol, ale i automobilu nebo dokonce garáží.

Tip: Už vás nebaví cestovat po okolí? Vydejte se na organizované cyklozájezdy a podívejte se třeba do Tyrolska, Švýcarska nebo až do Jižní Ameriky.

Nosiče „za auto“

Druhou možností jsou nosiče, co se umisťují na tažné zařízení nebo páté dveře (některé typy aut mají dokonce tyto držáky vestavěné). Kola se do nich uchycují mnohem snadněji a rychleji. Na druhé straně je třeba počítat s tím, že mohou být kola v běžném provozu poškozena a také někdy přesahují šířku auta. Některé typy nosičů také zablokují dveře, u nichž jsou umístěny, čímž se omezí možnost dostat se ke kufrům po celou dobu cesty. S koly v zadní části auta je nutné být při cestě obezřetnější a opatrnější. Opět je příhodné dát při výběru přednost osvědčené značce.

A jaký způsob přepravy kol preferujete vy? Podělte se s námi v komentářích.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.